Лиш той Учитель, хто живе так, як навчає!

Цікава хімія

Цікаві досліди з хімії
  «ЗОЛОТО»  З РОЗЧИНУ

    Налийте в хімічний стакан близько 200 мл розчину солі свинцю, найкраще плюмбум ацетату. Добавте до нього розчину калій йодиду. У результаті реакції:

РЬ(СН3СОО)2 + 2КІ = РbI2 + 2КСН3СОО

утвориться жовтий осад плюмбум йодиду, який нагадує золотий пісок. Щоб «золото» мало кращий вигляд, нагрійте розчин разом з осадом до кипіння, йодид свинцю частково розчиняється в киплячій воді, а при охолодженні виділяється у вигляді золотисто-жовтих кристаликів.
   Розчинність йодиду свинцю у воді невелика (1 г солі розчиняється приблизно у 200 мл гарячої води). Отже, щоб спроба виглядала більш ефектно, перед її демонструванням слід підібрати потрібні співвідношення плюмбум йодиду і води. 

«МОЛОКО» И «ВИНО» … З ОДНІЄЇ ПЛЯШКИ

   Налийте в пляшку з безбарвного скла близько 0,5 л дистильованої води і добавте приблизно 10 мл ферум (III)  хлориду  FеСІ3 та 3—5 г кухонної солі. Розчин майже безбарвний і тому сприймається як чиста вода. Підготуйте для досліду два чистих стакани місткістю 200 мл.
   Наливши в перший стакан 3—5 мл 20% -ного розчину нітрату срібла, добре змочіть його стінки. Залишки розчину злийте в спеціальну посудину. Повторіть змочування ще раз. На стінках стакана утвориться непомітна плівка рідини. Слід простежити, щоб рідини не було на дні. Другий стакан обробіть розчином калій роданіду.
  До виконання спроби обидва стакани закрийте скельцями.
  Під час демонстрації налийте в кожний стакан по 50 мл води, трохи збовтайте її і добавте «води» з пляшки.
  У першому стакані вода перетвориться на «молоко» — каламутний розчин із завислим хлоридом срібла:

NaCl + AgNO3 = AgCl+ NaNO3

FeCl3 + 3AgNO3 = AgCl+ Fe(NO3)3

аргентум хлорид  нерозчинна у воді сполука  утворює (коли його небагато) зводою каламутну рідину, що нагадує молоко.
   У другому стакані утвориться ферум (III) роданід Fе(SСN)3, який забарвлює рідину в червоний колір:

FеСІ3 + 3КSСN = Fе(SСN)3 + 3КСl.

ШВИДКЕ «ПРОЯВЛЕННЯ» КОЛЬОРОВОГО НЕГАТИВУ

  Написи, зроблені солями цинку, заліза й міді можна також «проявити» розчином жовтої кров’яної солі К4[Fе(СN)6], використавши пульверизатор з грушею. У результаті взаємодії розчинів цих солей з розчином жовтої кров’яної солі утворюються забарвлені комплексні солі:

2ZnSO4 + К4[Fe(СN)6] = Zn2[Fе(СN)6] + 2К2SO4,  Білий осад

4FеСl3 + 3К4[Fе(СN)6] = Fе4[Fе(СN)6] +  12КСl, Синій осад

2СuSO4 + К4[Fе(СN)6] = Сu2[Fе(СN)6 + 2К2SO4. Бурий осад

 «САТУРНОВЕ   ДЕРЕВО»

   Приготуйте в стакані 40% -ний розчин плюмбум ацетату  Рb(СН3СОО)2. Опустіть в розчин зроблену з цинкової пластинки ялинку. Зверніть увагу, як цинк витискує з розчину свинець. Свинець виділяється у вигляді дрібного чорного порошку (дрібнесеньких кристаликів), які згодом виростають у значно більші блискучі кристали (вони дуже гарні при електричному освітленні).

 МЕТАЛЕВИЙ «ЇЖАК»

  Змочіть у стакані (500 мл) кілька кристаликів станум (II) хлориду SnСl2∙2Н2O (7—8 г) концентрованою хлоридною кислотою (10 мл) і, добавивши 200 мл води, добре перемішайте розчин до повного розчинення солі. Кислота добавляється для запобігання гідролізу станум хлориду, який відбувається дуже легко.
    Занурте в цей розчин зроблений з очищеної цинкової пластинки невеликий кружечок. Досить швидко відбувається реакція витіснення з розчину олова цинком:   SnСl2 + Zn = ZnСl2 + Sn.

ВИГОТОВЛЕННЯ ЯЛИНКОВИХ ПРИКРАС

Хімія допоможе вам краще підготуватися до новорічного свята. Спробуйте самостійно виготовити ялинкові іграшки.
   Обмотайте шерстяними нитками виготовлені з дроту зірочки, корзинки тощо й занурте їх на кілька діб на ниточці у насичений розчин солі (алюмо-калієвого галуну або мідного купоросу). Кристалики, що осідають на нитках, розростаються, вкриваючи іграшки.

   «МОРСЬКЕ  ДНО»

«Морське дно» легко створити в банці, використавши для цього кристалічні солі і розчин метасилікату натрію Na2SiO3
  Налийте в скляну банку з плоскими стінками розведене приблизно в два рази розчинне скло. Внесіть у розчин кристалики різних розчинних у воді солей, наприклад: СоСl2∙6H2O або NiSO4∙7Н2O, FеСl2∙6Н20 або FеSO4 • 7Н2O, Аl2(SO4)3∙ 18Н2O, МnСl2∙4Н2O.
      Через кілька хвилин з кристаликів починаюсь виростати дуже красиві різнокольорові «водорості». Солі кобальту, нікелю, заліза (II), заліза (III), марганцю утворюють рослини відповідно рожевого, ізумрудно-зеленого, темно-зелеого, бурого, тілесного кольорів, а алюмінію — безбарвні «водорості».
  Осад має властивість напівпроникної плівки: вона пропускає воду тільки в напрямі до кристалика. Далі розчинення кристалика продовжується в своєрідному мішечку з напівпроникними стінками. Стінки цього мішечка під тиском рідини розриваються (в різних місцях) і утворюється нова плівка-осад. Кристалик солі ніби перетворюється в «кущик».

  ЯК  ЗАПАЛИТИ ЦУКОР?

Внесіть грудочку рафінаду у верхню частину полум’я спиртівки або газового пальника. Цукор не займається.
   Посипте поверхню грудочки твердою сіллю літію (LiСl, Li2СO3) або попелом від цигарки (у ньому є невелика кількість сполуки літію) і повторіть дослід. Тепер цукор займається голубим полум’ям.
   Сполука літію є каталізатором. Випробуйте як каталізатор цієї реакції також хром (III) оксид.

ПРИМХЛИВЕ ОБВУГЛЮВАННЯ ЦУКРУ

Насипте 40 г розтертого на дрібний порошок цукру в хімічний стакан місткістю 100 мл. Змішайте цукор з 3—4 мл води. Добавте до утвореної маси 20—25 мл концентрованої сульфатної кислоти (ρ = 1,84) і знову добре перемішайте масу скляною паличкою. Паличку не виймайте. Через кілька хвилин температура суміші підвищиться, суміш потемніє і утворюється пухка маса, яка виростає із стаканчика. Це – пористе вугілля.
  Його утворення пояснюється   дегідратацією цукру сульфатною кислотою:
                   С12Н22O11 = 12С + 1H2O.
Крім того, відбувається відновлення концентрованої сульфатної  кислоти   вугіллям
                     2H2SO4 + С = СO2 + 2SO2 + 2Н2O

 ВОГОНЬ МАЛЮЄ КАРТИНУ

Концентрованим розчином калій нітрату проведіть по фільтрувальному папері за допомогою пензлика хвилясту лінію. Початок лінії позначте олівцем. Коли папірець висохне, розпеченою дротинкою доторкніться до початку лінії. Жевріючий вогник випише накреслену вами лінію.
   У чому справа? При нагріванні калій нітрат розкладається, виділяючи кисень, за рівнянням:                                      2KNO3 = 2КNO2 + O2.

У місці розкладу солі папір звуглюється. За рахунок теплоти згоряння паперу відбувається розклад нових порцій калій нітрату, яким зроблено малюнок, і вогник поволі пересувається.



 «ФЕЙЄРВЕРК  НА  ПАПЕРІ»

Цей дослід подібний до попередніх. Проведіть розчином калій нітрату на фільтрувальному папері з однієї точки кілька зигзагоподібних ліній. Позначте цю точку олівцем. На другому боці паперу приклейте по ходу ліній пістони від іграшкових пістолетів, а також клаптики паперу з бенгальськими вогнями. Висушивши папір, доторкніться розпеченою дротинкою до позначки. По лініях просуватиметься вогник, один за одним вибухатимуть пістони й займатимуться бенгальські вогні.
   Склад бенгальських вогнів зеленого кольору: бертолетова сіль —35, барій нітрату — 53, сірка —1, каніфоль—11%;
червоного кольору: бертолетова сіль — 67, стронцій карбонат — 20, каніфоль — 13%.
   Усі компоненти суміші треба старанно подрібнити і змішати. Бертолетова сіль має бути чистою, бо навіть невелика кількість органічних домішок може спричинити при розтиранні вибух. Для досліду використовують невелику кількість речовини.

 «Діючий вулкан»

  Заповніть розтертим амоній дихроматом фарфоровий тигель на 15—20 мл. Поставте його на азбестовий лист. Нагрійте сіль з поверхні розпеченим у полум’ї газового пальника масивним металевим стержнем. Як тільки почнеться розклад солі, нагрівання припиніть. Далі реакція відбувається за рахунок теплоти цього екзотермічного процесу. Розклад дихромату амонію нагадує виверження вулкана. Зелена маса хрому (III) оксиду, що здіймається вгору, утворилася в результаті розкладу солі:

(NН4)2Сr2O7. = Сr2O3 + N2 + 4Н2O.

Нагріти сіль можна й іншим способом. Зробіть у ній невеликий «кратер». Помістіть у кратер жмутик вати, змоченої спиртом, потім підпаліть вату. Від теплоти згоряння спирту починається розклад солі

«Содова гадюка»

Потрібно: просіяний чистий сухий пісок (3-4 ст.ложки), 1 чайна ложка цукровоїпудри, ¼ чайної ложки кухонної соди, етиловий спирт (96%). В звичайну плоску тарілку гіркою насипаємо 3-4 ложки піску, робимо в гірці заглиблення (кратер). Окремо готуємо реакційну суміш: 1 ч.л. цукрової пудри, перемішується з ¼ ч.л. кухонної соди. Пісок просочується 5-6 столовими ложками етилового спирту. Реакційну суміш засипаємо в заглиблення, підпалюємо пісок. Через трохи часу на поверхні суміші з’являються чорні кульки, а в основі гірки чорна рідина. Коли майже весь спирт вигорить, з  піску повільно виповзає товста чорна «гадюка», в оторочці з догораючого спирту.



«Змійка»

Потрібно: таблетку сухого спирту, кілька таблеток глюконату кальцію (в аптеці). Скласти таблетки пірамідкою: сухе пальне внизу, таблетки глюконату зверху одна на одній. Підпалити. Через трохи часу «полізе» біла змійка.

«Вулкан»

Потрібно: пластилін, харчова сода,  столовий оцтет (9%), будь-який барвник (фукорцин, харчові барвники), рідина для миття посуду. Пластилін поділити на дві частини. Одна розкочується в підложку вулкана, інша – в його конус, частини зліплюються між собою. Важливо, щоб конус не протікав, перевірити пів склянкою води (загальний об’єм конструкції має бути приблизно зі склянку). «Вулкан» ставлять на тарілку чи піднос. Готують «лаву» - суміш рідини для миття посуду (1 ст. л.), сухої харчової соди (1 ст. л.), барвника. Цю суміш заливають у вулкан, а потім туди додають четвертину склянки оцту. Починається бурхлива реакція з виділенням вуглекислого газу. З жерла вулкану показується яскраво забарвлена піна.

«Підводні човни».

Потрібно: яйце, невелика картоплина, чиста вода, літрова банка, сіль. Яйце  (картоплину) покласти на дно банки, налити води, щоб накрило. Помітно, що «човник» важчий за воду, він лежить на дні. Вийняти човник, додати у воду 4 столових ложки кухонної солі. Розмішати. Покласти до банки човник назад. Він спливе на поверхню. Знову доливати воду. Знову почне тонути.

Хустинка, що не горить.

Потрібна: носова хустинка, силікатний клей, ацетон (можна етиловий спирт). Силікатний клей розвести з водою 1:10, розмішати. Добре змочити в отриманій суміші хустинку, відтиснути. Взяти хустинку за край пінцетом, змочити в горючу рідину (ацетон або спирт), швидко підпалити. Не треба гасити. Після згоряння отримуємо суху хустинку, яка легко відпирається у воді.

Квіти змінюють колір.

 Потрібно: паперові квіти, розчин фенолфталеїну, пульверизатор (оприскувач для квітів), розчин соди, розчин оцту. Білі паперові квіти рівномірно змочуються розчином фенолфталеїну, висушуються. Якщо їх бризкати з пульверизатора розчином соди, вони набуватимуть яскраво-малинового забарвлення. Якщо після цього їх побризкати розчином оцту, знову стануть білими.

Природні індикатори.

Чорничний сік (компот), буряковий сік, інші яскраво забарвлені рідини мають чітко різний колір в кислому (оцет) та лужному (сода) середовищі. Інтенсивність кольору залежить від концентрації розчину кислоти чи лугу (тобто, від показника кислотності середовища - рН).


Нитка, що не горить.

Потрібно: товста бавовняна нитка, наперед кілька разів просочена ропою кухонної солі та висушена. «Сувору» нитку (х/б) кілька разів просочують  концентрованим розчином солі, кожного разу добре висушують. У перстень (чи будь-який невеликий предмет з отвором) продягають цю нитку і підпалюють з одного боку. Нитка згорає, соляний корсет лишається.

Кока-кола.

Потрібно: півлітра неохолодженої кока-коли, 10 таблеток «Ментос». У високу склянку (можна посудину, зроблену з високої пластикової пляшки) наливається кока-кола, туди всипаються розколоті на шматки таблетки ментосу. Піна почне вискакувати зі склянки. Чим більше коли і води, тим активніша реакція.

Зміна кольору кока-коли. Додайте в неї соди.

Кока-кола чистить монети (очистка старовинного кладу). Знайдіть окиснені монети (можна й сучасні), опустіть на кілька хвилин у кока-колу, дістаньте блискучі.

Торбинка з монетами не горить.

Для цього краще підійдуть мідні монети радянської чеканки, якщо нема, можна спробувати з нашими «жовтими» монетами, в них є певна кількість міді). Загорніть монети у носову хустинку і нагрівайте на відкритому вогні сухого спирту (свічкою можна, але вона дуже коптить і вимазує усе кіптявою). Хустинка не загориться, оскільки у міді висока теплоємність, вона одразу вбирає тепло (ясно, що до певної межі).

Цікаво знати, що…
У велику і широку пробірку насипають 2-3 г дрібно розтертого калій перманганату і закріплюють пробірку в штативі отвором догори. Обережно по стінці пробірки або піпеткою вливають у сіль 1-2 мл концентрованої H2SO4.
З промокального або фільтрувального паперу виготовляють невеличкі кульки і з деякими інтервалами вкидають їх у пробірку. Паперові кульки при цьому з тріском спалахують, а з пробірки вилітає «вулканічний попіл» - бурий MnO2, або, точніше, MnO(OH)2 -  продукт відновлення манган (VII) оксиду клітковиною паперу:
2KMnO4 + 2H2SO4 = 2KHSO4 + (2HMnO4)
4nMn2O7 + (C6H10O5)n = 8nMnO2 + 5nH2O + 6nCO2
Явище дуже ефектне. Замість паперової кульки в пробірку з KMnO4 і H2SO4 можна вкинути ватний тампон або муху.






Загадки про хімію
1.     Який метал є найпоширенішим на Землі? (Алюміній, становить 8% від її маси)
***
2.     Який метал пов’язаний із двадцятип’ятирічним ювілеєм одруження? (Срібло)
***
3.     Назвіть найтвердішу речовину. (Алмаз)
***
4.     Назвіть найдавніший сплав. (Бронза — сплав міді з оловом)
***
5.     Який російський хімік був відомим музикантом? (А. П. Бородін, 1833-1887)
***
6.     Назвіть речовину, яка може перебувати в трьох агрегатних станах. (вода)
***
7.     Чому вироби з алюмінію не піддаються атмосферній корозії? (Тому, що на повітрі алюміній покривається тоненькою плівкою оксиду, яка перешкоджає подальшому окисненню металу)
***
8.     Що показує проба, яку ставлять на ювелірних виробах у вигляді клейма? (Проба показує, скільки одиниць маси дорогоцінного металу міститься в 1000 одиниць маси сплаву)

Загадки на хімічну тему
1.      Від назви якого хімічного елемента, викинувши три останні літери, можна утворити крик пташки? (Карбон — Кар!)
***
2.      Яку воду старі люди називають непочатою? (Воду, набрану до сходу сонця. За легендою, вона дуже корисна для дітей, особливо якщо набрана з трьох криниць. Той, хто несе «непочату воду», не може ні з ким розмовляти, інакше вона втратить свою цілющу силу)
***
3.      Назвіть 5 приказок про воду.
        (Наприклад: Пролиту воду назад не збереш.
        Не все переймай, що по воді пливе.
        Без води і не туди, і не сюди.)
***
4.      Назвіть 5 приказок про золото.
         Добре — срібло, а золото — краще.
         Слово — срібло, мовчання — золото.
         Не все те золото, що блищить.
         Час дорожчий за золото.
         З золотом, як з вогнем: і тепло з ним, і небезпечно
***
5.Від назви якого хімічного елемента відкинувши першу літеру, можна утворити назву спиртного напою? (Хром — ром)
***
6Від назви якого хімічного елемента, відкинувши останні три літери, можна утворити назву дерева? (Дубній –дуб)
***

Загадки про хімічні елементи
Я з металами стою,
Хоч м’який, мов масло.
Жовтим полум’ям горю
Й довго не погасну.
Я поширений доволі
В соді, склі, в кухонній солі.
                                 (Натрій)
***
Срібно-білий активний метал,
І повітря боїться він дуже.
Є у ґрунті, у наших кістках
І у водах підземних потужних…
Є він в наших зубах білосніжних,
А тому він метал дивовижний.
                                     (Кальцій)
Хімічні загадки
·         Який з цукрів найсолодший? (Фруктоза. Вона в 1,7 рази солодша за сахарозу, яку беруть за стандарт солодкості)
·         Як називається «вінегрет» з металів? (Сплав)
·         Як називається окрошка з точки зору складу? (Суміш)
·         Який метал називають металом консервної банки? (Станум, олово)
·         В яких харчових продуктах міститься багато Феруму? (Гречка, соя, какао)
·         На який хімічний елемент багата ламінарія (морська капуста, бурі водорості)? (На йод. Ламінарія містить йод у органічній формі, що впливає на його  засвоєння організмом людини)

Загадки про хімію і біологію
·         Який метал входить до складу хлорофілу? (Магній)
·         До назви якого хімічного елементів входять назви тварин? (Цирконій — коні)
·         Яке дерево є найкращим для виготовлення сірників? (Осика)
·         Назвіть хімічний «хамелеон». (Лакмус)
·         Яка вода стає каламутною від дихання? (Вапняна)
·         Який хімічний елемент називають «царем живої природи»? (Карбон)


Тема. Прості речовини метали і неметали.
Загадки
Я живу і не тужу,
З ким зустрінуся – дружу.
Ми удвох з моїм сусідом
Називаємось оксидом.
Друзями моїми стали
І метали, й неметали.
Феєрверк влаштую вмить,
Бо в мені усе горить
Я внизу у тропосфері,
Залечу в іоносферу.
Мною дихать – всяк мастак.
Називають мене як?
(оксиген, кисень. )

В зорях, Всесвіті без меж
Найчастіш мене знайдеш.
Я в сполуках органічних
І у газах вулканічних,
Утворив найлегший газ,
Що горючий водночас.
У небесную блакить
Зонд зі мною полетить.
Як зустрінусь з киснем, враз
Вибух – це гримучий газ.
Потекло щось ? Не біда.
Це зявилася вода
Я й відновник добрий теж.
Може ти мене назвеш?
(гідроген, водень.)
     § § § §  §
Я найлегший від усіх,
Ти без мене ані кроку,
А як киснем я зійдусь,
Вмить отримаєш вологу.
(водень)
Пахну, жовта, всім відома
І в аптеці і удома.
Мазі я для вас роблю,
Бо мікробів не люблю.
Як мене запалиш, враз
Із запахом добудеш газ.
Газ – у воду булькотить,
Лакмус червоніє вмить,
Червоніє неспроста.
Бо у колбі кислота.
Газ і кислоту назвіть
І моє  ім’я скажіть.
(сірка, сульфур, сульфітна кислота)

Я хамелеон хімічний,
Кольори міняти звичний.
Як буваю я червоний,
В сірниках усім відомий.
Як у кисні я згоряю,
Хмару диму випускаю,
Порох з мене роблять димний.
Білий – я поводжусь дивно:
На отруту обертаюсь,
Сам собою загоряюсь.
Ви вже скажете, мабуть,
Як хамелеона звуть?
(фосфор)

З ким зустрінемося нині?
Алотропні видозміни.
Перший – я твердий і чорний,
Ще й відновник я моторний,
В домну стрибну, а відтак
Маєте чавун і шлак.
Другий – креслю і пишу,
На папері слід лишу.
Із тролейбусом дружу,
По дротах його воджу.
Третій  - я бурю породи.
Прикрашаю нагороди.
У сережках блисну чисто,
У браслетах і в підвісках.
Чи ви зможете одразу
Описание: AG00011_.GIFЦим трійнятам дати назву?
(коес,графіт,алмаз)

Я в усіх живих клітинах,
Я – вугілля, олівець,
Маю ще один талант:
Я блищу, бо діамант
(карбон)

Блідо-жовтий газ їдкий,
Іноді такий бридкий:
То зруйную нігті,шкіру,
То зроблю в озоні діру.
Електрони брати звик,
Бо найкращий окисник.
Воду стріну – ой, біда!
У мені горить вода!
А в сполуках славу маю,
Я тефлон вам випускаю.
Ось емаль, поглянуть любо,
Всім роблю міцними зуби.
Можу все, бо чарівник.
Хто я: маг чи руйнівник?
(флуор, фтор)

Я отруйний газ зелений.
Дивні звички є у мене:
Всім задуху дарувати
І мікробів убивати.
Різнокольоровий килим
Після мене стане білим.
Родичів відомих маю:
Сіль,що миттю вибухає,
П’ять кислот, вапно…
Доволі. Я живу в кухонній солі.
Чую відповідей хор,
Що моє імення…
(хлор)


Я відома рідина,
Темно-бура і страшна,
Бо занадто вже отруйна,
Але я буваю й чуйна.
Мої солі стрес лікують,
Фотографії друкують.
Освітіть – сіль зможе мить
На папері зупинить.
(бром)

Темно-сірий, кристалічний,
А на вигляд металічний,
Як у спирті розчинюсь,
Бурим зразу я роблюсь
І тоді безперестанку
Зможу обробляти ранки.
Як торкнусь до картоплини,
То відразу стане синя.
На вогні, як підігріюсь,
Зразу хмаркою розвіюсь
Фіолетовим димком –
Й знов осяду порошком.
(йод)

Нежиттєвим я вважався,
Та довести постарався,
Що без атомів моїх
Не було б ніде живих
Організмів . Я в повітрі,
І в кислотах, і в селітрі,
І в білках, і у мікробах,
І в грунтових навіть пробах.
Заховався в аміак.
Називають мене як?
(нітроген,азот)

Темно-сірий неметал,
Я у космосі літав.
Живлять станції космічні
Батареї електричні,
Зроблені з моїх кристалів.
Я добавка і до сталі
Біля річки, в холодку
Знайдете мене в піску.
Можу в камені сховатись,
Можу дім вам збудувати.
Цегла, скло,бетон, цемент –
Вам палац?Один момент!
Мабуть, ви вже пригадали
Назву цього неметалу
(силіцій)
     § § § §  §
Він в білому піску,
До складу скла він входить,
А як в гуму увійде,
То враз стійкою її зробить.
(силіцій)

Ми брати усім відомі,
Любимо сидіти вдома.
Вмієм жити – не тужити,
Та не любимо дружити.
Отакі вдались уперті,
Недаремно ми інертні.
А проте один наш брат
Фторові буває рад
Підігрієш їх – одразу
Маєш надстійку пластмасу.
А найлегший брат літає,
З аквалангом вглиб пірнає.
Уночі , й таке буває,
Ми світитись починаєм.
Описание: BD04924_.WMFЦе реклама!Красота!
Прикрашаємо міста.
В лампочках працюємо чітко,
Бережем з вольфраму нитку
Мабуть, здогадався ти,
Хто такі оці брати.
(гелій,неон,аргон,криптон,ксенон)

Важчий я від Гідрогену,
Вдвічі важчий Оксигену,
В господарстві я згоджуся,
Описание: J0079268.WMFВідгадайте як я звуся?
(S)

На сонці ви знайшли мене,
А у повітрі здавна є.
(гелій)

Казка до теми «Прості речовини»
Як кисень кращої долі шукав…
Жив собі на світі бідний чоловік, звали його Кисень. Одного разу і говорить він своєму товаришу Водню : «Піду я блукати по світу і кращого життя шукати». Довго ходив Кисень світом, а зупинитися вирішив у долині Чистого повітря. Тут він багато працював, його приваблювало все: він становив 47,2% маси земної кори, входив до складу гірських порід,багатьох мінералів і солей.
Кисень відчув себе могутнім, нічого йому не було страшно. До того ж у долині зявилось у нього багато нових друзів. Коли вони зустрічались, багатьом було легше дихати, яскравіше горіло полум’я вогнищ  спілкування. І це все завдяки Кисню.
            Одного дня Кисень зустрів свого знайомого Водня. Той йому розповів, що він зараз заможний, найпоширеніший у Космосі і дає енергію зіркам, у тому числі й Сонцю. А коли друзі почали говорити один одному про свої найкращі властивості, то дійшли згоди, бо зрозуміли, що Водень згоряє від любові до Кисню з виділенням великої кількості тепла, чуйності, уваги, з подальшим утворенням Води - життєдайної сили всього живого на Землі.
Затоваришували Кисень з Воднем ще міцнішою дружбою. Розповів Водень про багатьох своїх друзів, добрим словом згадав Гелія, разом з яким наповнював дирижаблі й аеростати, які красиво та велично підіймались високо в небо.
             Розповіли Кисень з Воднем про свою дружбу всім знайомим: металам, солям, оксидам, кислотам, основам і стали всі разом працювати. Утворювали добрива, їдкі луги, природні гази, спирти,вуглеводи та багато інших корисних речовин. Можливості Водню та Кисню стали невичерпними, безмежними. І тому в хімії ці речовини стали найвідомішими, а разом з ними і Карбон - елемент життя. Але це вже інша історія…





Хімія в усній народній творчості
та художній літературі
7 клас
Тема. Хімія – природнича наука.
Цариця є серед наук,
Що математикою звуть,
Та є не менш важлива ця наука
Що зветься хімія вона
§ § § §  §
Сила хімічної науки,
Що створив російський геній,
Дала зброю людям в руки
У праці їх щоденній.
Чи будинок зводиш, друже,
Чи пливеш морями,-
Скрізь вона тобі послужить,
Всюди вона з нами.
На заводі і в друкарні,
У відкритті галактик,
Навіть лікар у лікарні
Описание: g0121144.WMF
Мусить її знати.
Найдавніша на планеті,
Поміж всіх наук - цариця,
Хіміє, ти наша
Вірна помічниця.

§ § § §  §
Ми Менделєєва прославим хором.
В періоди і групи шляхи він нам проклав.
Пропахли ми амоніаком і хлором.
На світі ми не лише для забав.
Ось Гідроген – він утворить воду.
Ось Оксиген – життя без нього – не життя.
Карбон і Силіцій –королі природи.
Про це вже знає і мале дитя.
Ми, елементи, станем у пригоді:
У полі, в школі, в побуті, в біді
У перукарні, в космосі на кожному заводі.
Вивчайте нас і користуйтесь нами,
Люди молоді!
Сперечатись нині годі.
Досконале все в природі –
Річка , поле, камінець
Треба кремній і вуглець.
Бром, іридій чи ксенон,
Скандій,олово,радон,
Літій,натрій чи астат.
З ними поле зацвіта,
З ними дужчає людина,
Молодіє Україна,                                
Вся планета – наша мати.
Та людина має знати
Все про різні речовини –
Од найменшої росини
До складних,як світ, сполук…
Й берегти живе од мук –
Цвіт калини, пташку ранню –
Од хвороби, вимирання.
Речовини всі для чого?
Ледацюг карає строго
Хімія за незнання…
Тож рушай не навмання
В ту країну пречудову,
Щоб продовжити розмову
Про незвичні речовини –
Друзів й недругів людини…
Там дива на кожнім кроці,
І на кожному уроці.
Хімія –країну звуть.
В добрий час!В щасливу путь!
     § § § §  §
Я до всього справу маю:
Грунт у полі удобряю,
Я перу і прибираю,
Я годую й одягаю,
І метал я добуваю,
Я лікую й зберігаю,
Я будую й освітляю,
І у космос я літаю.
А запитання моє:
Відгадайте, хто я є?
(хімія)
Тема . Фізичні і хімічні явища.
Взимку стало холодати
І ставок вже не пізнати
Там де була рідина,
Лиш дзеркальна площина.
Що за диво кристалічне?
Це фізичне чи хімічне?
(фізичне)

На дворі живе корова.
Молоко пєм для здоровя,
А побуде в теплій хаті –
Будем сир й сметану мати.
Що за наслідок логічний?
Він фізичний чи хімічний?
(хімічний)

На вогні пластинка мідна
Почорніла, вірогідно.
Що за явище незвичне?
Це фізичне чи хімічне?
(хімічне)

Осінь стала вмить до діла –
Листя геть все пожовтіло.
Що за результат класичний?
Він хімічний чи фізичний?
(хімічний)
Памятка про кількість речовини і сталу Авогадро
В хімії всі речі дивні.
Кількість – річ не примітивна.
В газах є, в кислотах, солях,
А вимірюється в молях.
Моль – величина магічна,
Стала в ній – число логічне,
Авогадро воно зветься,
Величезним всім здається.
Не зникає в часу леті
Шість на десять в двадцять третій.

Задача
Стовп стоїть ось електричний
Он і другий – діло звичне.
Дріт стовпи ті два єднає
Довжину півсотні має,
Ну а маса: 6 кіло
Алюмінію було.
Число атомів назвіть
Скільки містить оцей дріт?
Скільки треба молів взяти,
Щоб аж пять стовпів зєднати?
Тема. Хімічні елементи, їхні назви і символи .
H
Я найперший елемент
В усьому світі – Гідроген,
Аш  - у формулі читайте
І прошу:запамятайте –
Я у солях, в кислоті,
Я у річці, у воді.
Я – найлегший.Ось він я!
Водень  - це моє ім’я.
§ § § §  §
Гідрогеном  звуть мене,
Бо народжую я воду.
Любить кислота мене.
Там я роблю трошки шкоду:
Маю здатність я таку-
Дірки всюди пропечу.

HeHe
Я іду за першим вслід.                                         
Я – це з Космосу привіт,
CБо мене знайшли на Сонці
Але я і за віконцем.
Гелій є також в повітрі.
У швидкому леті вітру.
N
C
Я – Карбон , або вуглець.
Я –вугілля,олівець.
Маю ще один талант:
Я блищу,бо діамант.
Хоч я шостий, все ж важливий –
Я в усіх живих клітинах.
N
В формулі читайте Ен.
По-латині – Нітроген.
Ми азотом називаєм,
Що в повітрі помічаєм,
У комахах і рослинах,
В наших генах, у клітинах (Так, пробрався навіть в ген цей невтомний Нітроген!) .
O
Я скрізь навколо тебе є
OБо кисень  - О2- ім’я моє.
Я в деревах, у траві,
В твоїх я жилах, у крові.
Я по-латині – Оксиген.
Запам’ятай і полюби мене!
        § § § §  §
Оксиген знайдеш усюди.
Знають мене добре люди.
Ось зі мною сполук палітра:
Вхожу я у склад повітря,
Добре воду озоную,
NaКрейду з содою шаную.
І , куди вже правду діти,
Всі мої брати – оксиди.
Na
Я – Натрій,
Я з металами стою,
Хоч мякий, мов масло.
Жовтим полумям горю,
Й довго не погасну.
Я поширений доволі:
MgВ воді, в склі, в кухонній солі.
Mg
В морській воді я проживаю,
На твердість її впливаю,
Тому вона гірка на смак.
Я – Магній- дванадцятий знак!
AlAl
Найбільш поширений метал,
Як глина, у землі лежав.
Але знайшли чудовий спосіб
Й видобувають його й досі.
Він легкий у каструлях наших,
В яких ми варим борщ чи кашу,
У літаках сріблясто-білих,
Потужних, але легкокрилих.
Він срібний, наче сніг чи іній,
І зветься гарно – алюміній.
        § § § §  §
Це в якому розумінні
Світ без міді так бідує?
Хвалькуватість ця дивує
Там і швидкість, там і слава
Де мої в пошані сплави
Звуть мене крилатим здавна,
Алюміній – річ державна.
Я живу в звичайній глині,
SiУ бокситах, у рубіні,
І без мене так чи так
Не зліта в політ літак.
Я легкий, гнучкий та дужий,
А до слави я байдужий.
Si
Я так поширений в природі,
Що після кисню другий йду.
Є у піску, в гірській породі,
Я цар каміння у природі .
PСиліцій – звуся по-латині.
Є у рослинах і в тварині!
P
Для рослин я необхідний
І для грунту завжди рідний.
Кольоровий у природі,
Білий в чорний переходить,
Ти червоний фосфор стрів
На  коробці сірників!
Я твоєму мозку є,
Фосфор – це ім’я моє!
Cu Си
Мідь я. «Купрум» називаюсь.
Кольором своїм пишаюсь.
Скаже кожен довідник:
Я -  хороший провідник!
        § § § §  §
Справді, без моїх сполук
Цілий світ, немов без рук.
Людям треба мідний дріт,
Щоб у місто і село
Телебачення прийшло.
Це по ньому кожну мить
Електричний струм біжить.
Треба знати назубок:
HgСтіни в домі зїсть грибок
І підлогу їсть без міри…
Треба купорос тут мідний
Засіб вірний та солідний.
Нg                                                                                
Я  блискуча і рухлива.
Хоч отруйна, а красива!

Всі мене ось тут назвуть,


Бо «гідраргіум» я, ртуть.
Мg                                                                        
MgМагній знають всі з дитинства
Як метал такий іскристий,
Що запалює вогні
В Новий  рік й святкові дні він запалює бенгальські вогні .
Fe
Fe
Хоча метал я і м′який,
Та розповсюджений такий!
У сталі й чавуні міцнію.
Нажаль, в вологості ржавію…
У кров мені шляхи відкрито.
А ще я слухаюсь магніта!
Cr
CrОсь елемент цікавий хром.
Це в нас ще той хамелеон…
В сполуках колір він міняє,
Тому і назву таку має
Са
Я метал усім відомий                                             
CaІ потрібний в кожнім домі.
Міщусь в крейді і вапні.
Кістки й зуби теж міцні
Я роблю. Мене знайдеш
В молоці та сирі теж.
     § § § §  §
Сріблясто –білий активний метал.
І повітря боїться він дуже.
Є в грунті, у наших кістках,
І у водах підземних потужних.
Кальцій є у зубах білосніжних.
SОтакий він метал дивовижний.
S
Із вулканів я зявляюсь,
У воді не розчиняюсь,
У кислотному ряду
Командиром я іду
Очищаю нафту, масло,
Гербіцид в полях прекрасний,
Хвору шкіру очищаю,
Навіть в пеклі я буваю!
Казка-загадка
Поблизу великого Бору на Фермій жив кіт на ім'я Лютецій. Яка це була країна — невідомо. Може, Індій чи Германій, а може, Америцій, а то й Францій.
Кіт був не простий, а чарів­ний. Він був надзвичайно Ак­тиній і рухливий, як Меркурій. Очі кота світилися, як Фосфор, а сам він уночі ставав Неодим. Шубка в нього Сірка з двома біленькими плямами на Талій.
На цій Фермій крім котика Лютеція мешкали ще маленька дівчинка Галій та її мама Іри­дій.
Лютецій був завжди Радій бачити Галій. Вона часто Бери­лій котика на руки і бавилася з ним.
Котик інколи захоплював мишку у Полоній, і то був ве­ликий   Цирконій, коли мишка тікала з Полоній і Молібден бога за свій порятунок.
Наближався день народжен­ня Галій, і вона Гадоліній про свої подарунки.
Приїхали гості з Європій, Америцій, Рутеній: Ванадій та Арсен із Тулій, Родій з Калі­форній, Нікол із Самарій.
А найкращим подарунком ви­явився маленький песик Ко­бальт. На шиї в нього виблис­кував сріблястий Силіцій.
Мама Іридій діставала з Барію гостинці й частувала гостей.
Описание: g0202267.WMFСвято було веселим та радіс­ним і тривало, аж поки Гелій сіло за обрій, а на небі з'явився Селен. Між Лютецієм і Кобаль­том ледве не дійшло до неве­личкого Скандію. Але котик був у стосунках великий Технецій і залагодив їх, Ніобій нічого й не сталося. І собачка завжди зустрічав котика веселим — Гафній, Гаф­ній!
 Завдання. Правильно назвіть хімічні елементи, які зустрічаються в тексті.

Тема. Прості речовини метали і неметали.
Загадки
Я живу і не тужу,
З ким зустрінуся – дружу.
Ми удвох з моїм сусідом
Називаємось оксидом.
Друзями моїми стали
І метали, й неметали.
Феєрверк влаштую вмить,
Бо в мені усе горить
Я внизу у тропосфері,
Залечу в іоносферу.
Мною дихать – всяк мастак.
Називають мене як?
(оксиген, кисень. )

В зорях, Всесвіті без меж
Найчастіш мене знайдеш.
Я в сполуках органічних
І у газах вулканічних,
Утворив найлегший газ,
Що горючий водночас.
У небесную блакить
Зонд зі мною полетить.
Як зустрінусь з киснем, враз
Вибух – це гримучий газ.
Потекло щось ? Не біда.
Це зявилася вода
Я й відновник добрий теж.
Може ти мене назвеш?
(гідроген, водень.)
     § § § §  §
Я найлегший від усіх,
Ти без мене ані кроку,
А як киснем я зійдусь,
Вмить отримаєш вологу.
(водень)
Пахну, жовта, всім відома
І в аптеці і удома.
Мазі я для вас роблю,
Бо мікробів не люблю.
Як мене запалиш, враз
Із запахом добудеш газ.
Газ – у воду булькотить,
Лакмус червоніє вмить,
Червоніє неспроста.
Бо у колбі кислота.
Газ і кислоту назвіть
І моє  ім’я скажіть.
(сірка, сульфур, сульфітна кислота)

Я хамелеон хімічний,
Кольори міняти звичний.
Як буваю я червоний,
В сірниках усім відомий.
Як у кисні я згоряю,
Хмару диму випускаю,
Порох з мене роблять димний.
Білий – я поводжусь дивно:
На отруту обертаюсь,
Сам собою загоряюсь.
Ви вже скажете, мабуть,
Як хамелеона звуть?
(фосфор)

З ким зустрінемося нині?
Алотропні видозміни.
Перший – я твердий і чорний,
Ще й відновник я моторний,
В домну стрибну, а відтак
Маєте чавун і шлак.
Другий – креслю і пишу,
На папері слід лишу.
Із тролейбусом дружу,
По дротах його воджу.
Третій  - я бурю породи.
Прикрашаю нагороди.
У сережках блисну чисто,
У браслетах і в підвісках.
Чи ви зможете одразу
Описание: AG00011_.GIFЦим трійнятам дати назву?
(коес,графіт,алмаз)

Я в усіх живих клітинах,
Я – вугілля, олівець,
Маю ще один талант:
Я блищу, бо діамант
(карбон)

Блідо-жовтий газ їдкий,
Іноді такий бридкий:
То зруйную нігті,шкіру,
То зроблю в озоні діру.
Електрони брати звик,
Бо найкращий окисник.
Воду стріну – ой, біда!
У мені горить вода!
А в сполуках славу маю,
Я тефлон вам випускаю.
Ось емаль, поглянуть любо,
Всім роблю міцними зуби.
Можу все, бо чарівник.
Хто я: маг чи руйнівник?
(флуор, фтор)

Я отруйний газ зелений.
Дивні звички є у мене:
Всім задуху дарувати
І мікробів убивати.
Різнокольоровий килим
Після мене стане білим.
Родичів відомих маю:
Сіль,що миттю вибухає,
П’ять кислот, вапно…
Доволі. Я живу в кухонній солі.
Чую відповідей хор,
Що моє імення…
(хлор)


Я відома рідина,
Темно-бура і страшна,
Бо занадто вже отруйна,
Але я буваю й чуйна.
Мої солі стрес лікують,
Фотографії друкують.
Освітіть – сіль зможе мить
На папері зупинить.
(бром)

Темно-сірий, кристалічний,
А на вигляд металічний,
Як у спирті розчинюсь,
Бурим зразу я роблюсь
І тоді безперестанку
Зможу обробляти ранки.
Як торкнусь до картоплини,
То відразу стане синя.
На вогні, як підігріюсь,
Зразу хмаркою розвіюсь
Фіолетовим димком –
Й знов осяду порошком.
(йод)

Нежиттєвим я вважався,
Та довести постарався,
Що без атомів моїх
Не було б ніде живих
Організмів . Я в повітрі,
І в кислотах, і в селітрі,
І в білках, і у мікробах,
І в грунтових навіть пробах.
Заховався в аміак.
Називають мене як?
(нітроген,азот)

Темно-сірий неметал,
Я у космосі літав.
Живлять станції космічні
Батареї електричні,
Зроблені з моїх кристалів.
Я добавка і до сталі
Біля річки, в холодку
Знайдете мене в піску.
Можу в камені сховатись,
Можу дім вам збудувати.
Цегла, скло,бетон, цемент –
Вам палац?Один момент!
Мабуть, ви вже пригадали
Назву цього неметалу
(силіцій)
     § § § §  §
Він в білому піску,
До складу скла він входить,
А як в гуму увійде,
То враз стійкою її зробить.
(силіцій)

Ми брати усім відомі,
Любимо сидіти вдома.
Вмієм жити – не тужити,
Та не любимо дружити.
Отакі вдались уперті,
Недаремно ми інертні.
А проте один наш брат
Фторові буває рад
Підігрієш їх – одразу
Маєш надстійку пластмасу.
А найлегший брат літає,
З аквалангом вглиб пірнає.
Уночі , й таке буває,
Ми світитись починаєм.
Описание: BD04924_.WMFЦе реклама!Красота!
Прикрашаємо міста.
В лампочках працюємо чітко,
Бережем з вольфраму нитку
Мабуть, здогадався ти,
Хто такі оці брати.
(гелій,неон,аргон,криптон,ксенон)

Важчий я від Гідрогену,
Вдвічі важчий Оксигену,
В господарстві я згоджуся,
Описание: J0079268.WMFВідгадайте як я звуся?
(S)

На сонці ви знайшли мене,
А у повітрі здавна є.
(гелій)

Казка до теми «Прості речовини»
Як кисень кращої долі шукав…
Жив собі на світі бідний чоловік, звали його Кисень. Одного разу і говорить він своєму товаришу Водню : «Піду я блукати по світу і кращого життя шукати». Довго ходив Кисень світом, а зупинитися вирішив у долині Чистого повітря. Тут він багато працював, його приваблювало все: він становив 47,2% маси земної кори, входив до складу гірських порід,багатьох мінералів і солей.
Кисень відчув себе могутнім, нічого йому не було страшно. До того ж у долині зявилось у нього багато нових друзів. Коли вони зустрічались, багатьом було легше дихати, яскравіше горіло полум’я вогнищ  спілкування. І це все завдяки Кисню.
Описание: g0121144.WMF            Одного дня Кисень зустрів свого знайомого Водня. Той йому розповів, що він зараз заможний, найпоширеніший у Космосі і дає енергію зіркам, у тому числі й Сонцю. А коли друзі почали говорити один одному про свої найкращі властивості, то дійшли згоди, бо зрозуміли, що Водень згоряє від любові до Кисню з виділенням великої кількості тепла, чуйності, уваги, з подальшим утворенням Води - життєдайної сили всього живого на Землі.
Затоваришували Кисень з Воднем ще міцнішою дружбою. Розповів Водень про багатьох своїх друзів, добрим словом згадав Гелія, разом з яким наповнював дирижаблі й аеростати, які красиво та велично підіймались високо в небо.

             Розповіли Кисень з Воднем про свою дружбу всім знайомим: металам, солям, оксидам, кислотам, основам і стали всі разом працювати. Утворювали добрива, їдкі луги, природні гази, спирти,вуглеводи та багато інших корисних речовин. Можливості Водню та Кисню стали невичерпними, безмежними. І тому в хімії ці речовини стали найвідомішими, а разом з ними і Карбон - елемент життя. Але це вже інша історія…